Tak i oto dziś przyjechał styropian na elewacje. Wybór padł na produkt firmy Austrotherm Fasada Premium lambda λD≤0,031 W/mK jest to styropian grafitowy o grubość 20 cm bez frezu. Opór cieplny przy tej grubości wyniesie 6,45, gdybym wybrał biały 0,038 opór wyniósłby 5,26 zatem różnica jest.
Postawiłem na produkt z wyższej półki, sprawdzony o wyższej gęstości. Przeliczyłem sobie również, koszty, więc na sezonie grzewczym wyjdzie około 100pln mniej na rachunkach. Dlaczego nie z frezem?
Ponieważ frez zalecany jest do 15cm, powyżej grubości 15cm nie jest to już konieczne gdyż wszystkie szczeliny i tak wypełnia się pianą. Niestety wszystkie styropiany o lambdzie 0,033 maja mniejsza gęstość, czyli jest użyte mniej surowca, dlatego też są one tańsze od białych. To takie półśrodki, a ja nie przepadam za półśrodkami.
Styropian, który wybrałem ma taka sama gęstość, co biały 0,038 czyli 13,5 kg/m3. Tak jak już wspominałem znalazłem ciekawe miejsce oddalone 40km od Warszawy, w którym to uzyskałem go w cenie białego. W Warszawie w tej cenie mogłem zamówić biały 0,038 Austrothermu. Odpuściłem sobie internetowe hurtownie, bo bardzo blado wypadały cenowo… to już składy lepsze mi propozycje składały tak, więc nie dajcie się nabrać, że w Internecie będzie taniej.
Styropianu przyjechało 146 paczek, trochę się tego nanosiłem. Ale wszystko się zmieściło w garażu i kotłowni 😉 skryte przed słońcem.
Dlaczego nie Austrotherm Fasada Premium Reflex czy Swisspor Lambda White z białą powłoką antyrefleksyjna. Stwierdziłem, że nie ma sensu przepłacać. Swoją drogą na te produkty trzeba również dłużej czekać, gdyż nie każdy je zamawia. Mój wykonawcy został poinformowany, że wybór padł na taki produkt i powiedział, że rusztowania będą z siatka przeciwko promieniom słonecznym. A ja już osobiście dopilnuje, aby tak było. Jeśli zaleca się stosowanie siatki przy wysokich temperaturach to tak będzie, niestety wielu wykonawców przykleja grafitowy styropian bez osłaniania go i naraża go na ekspozycję promieni słonecznych.





