Przyszedł czas na zgłębienie tematu odkurzaczy centralnych, więc poświęciłem chwilę czasu. Zebrałem też kilka ofert, byłem także na jednej prezentacji, aby zobaczyć kilku producentów na żywo – czas, więc dokonać wyboru.

Zacznę od tego, że odrzuciłem firmę BEAM (Elektrolux) znalazłem trochę negatywnych opinii. Starsze jednostki były dobre te nowe podobnież nie są już tak bezawaryjne. Nie kieruję się także potrzebą gniazda ssącego na jednostce, które posiada w swojej obudowie. Jednostka będzie zamontowana w garażu a tam mam gniazdo.

Dodatkowo zgłębiając temat doszedłem do tego, że najlepszym rozwiązaniem są odkurzacze z silnikiem BY-PASS, które oferują lepszą wydajność – moc ssawną (AirWat) przy mniejszej mocy nominalnej silnika (Wat) względem tańszych jednostek posiadających silniki przepływowe, które muszą mieć większą moc nominalną silnika (Wat), aby osiągnąć podobną moc ssawną tzw. AirWatt m.in z tego powodu, że ich sprawność ograniczana jest przez stosowanie różnego rodzaju filtrów. Ponadto takie jednostki są bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia, co może być kłopotliwe przy ewentualnym uwzględnieniach reklamacji np. producent może uzasadnić, że filtry nie były wymieniane na czas, wskutek czego do silnika dostał się pył/zanieczyszczenia i silnik uległ uszkodzeniu – spalił. I gwarancja za 5 – 10 lat będzie fikcją nie wspominając na 25 lat, która okraszona jest pewnie wieloma wyłączenia mi.

Silniki typu BY-PASS oferuje marka Vacuflo w modelu TC (True Cyclonic) tzw. pełen cyklon bez używania filtrów. Jest także model FC tańszy, lecz tutaj jest cyklon plus filtr HEPA, który można podobnież czyścić sprężonym powietrzem. Zakładam, że po którymś razie będzie w końcu do wymiany – koszt filtra ok.170zł.

Pełna filtracja cykloniczną oferuje także marką Cyclo Vac w seri HD 800 lub 801C też znacząco droższe modele. Model Cyclo Vac H615 black edition, na, który są promocje jest na worki (3 worki w cenie 90zł) na jak długo starcza worek, ciężko stwierdzić. Może ktoś z Was posiada i używa wiec będzie to rzetelniejsza informacja, niż od przedstawicieli, którzy zapewniają, że 4-5 m-cy spokojnie dają radę.

Wszelkiego rodzaju filtry czy worki a także worki samoczyszczące po kilku użyciach odkurzacza ograniczają wydajność jednostki – wiec trzeba mieć to na uwadze wybierając urządzenie z takim rozwiązaniem. Nie zaszkodzi wybrać przewymiarowaną jednostkę, aby potem się nie zdziwić, że moc spadła i aby było lepiej należy biegać i zmieniać worek – co może być wkurzające.

Worek samoczyszczący to koszt ok. 230zł – w sytuacji, gdy dojdzie do jego uszkodzenia. Na pewno, co jakiś czas należy też je wymieniać 1,5 -2 lata, zapewne tracą swoje właściwości, o tym nikt nie mówi, lecz nic nie jest wieczne i tyle z ich samooczyszczenia. Do mnie jednak nie przemawiają te worki wystarczy skorzystać z YouTube jest wiele filmów pokazujących jak to działa w praktyce.

Tak, więc wiele wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem z tych, które poddałem ocenie będzie opcja nr 1. Są oczywiście wersje tańsze polskich producentów tylko już widziałem informację, że daleko im do tych niestety droższych. Niestety czasem trzeba zainwestować, jeśli chce mieć coś mniej awaryjnego i bardziej bezobsługowego i mniej generującego koszty typu dodatkowe filtry itp

Z miłą chęcią przeczytam komentarze od osób, które mają już jednostkę i mogą podzielić się swą opinią na jej temat! Na pewno także wezmę to również pod uwagę podejmując ostateczną decyzję.

error: Content is protected !!