Izolacja pozioma przeciwwilgociowa podłogi w budynku to był nasz cel do wykonania. Wspólnie dziś z teściem w końcu weszliśmy na budowę, aby wykonać izolację poziomą poprzez zgrzewanie papy do chudziaka (podłoga na gruncie) łącząc ją z papą na zakład, która wystaję spod ścian zewnętrznych budynku. U mnie pomiędzy ścianę fundamentową a ściany budynku zastosowano izolację w formie papy termozgrzewalnej. Teraz ta papa będzie połączona poprzez zgrzew z papą zgrzewaną do podłogi na gruncie tworząc szczelne połączenie, jako ciągłość izolacji poziomej przeciwwilgociowej mojego domu.

ODCIĘCIE OD GRUNTU

Izolacja pozioma przeciwwilgociowa budynku to nic innego jak hydroizolacyjna powłoka umieszczona pomiędzy ścianą a ławą fundamentową lub ścianami na parterze a fundamentem. Jej zadanie polega na ochronie przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu. Jest to jeden z najważniejszych etapów podczas budowy domu, którego nie da się poprawić. Źle wykonana izolacja pozioma budynku na skutek kapilarnego podciągania wilgoci są transportowane do wyższych części budynku. Efektem tego jest powstawanie widocznych zawilgoceń, wykwitów przebarwień, kolonii grzybów pleśniowych, łuszczenia się powłok malarskich czy odpadanie warstw wykończeniowych, w przypadku braku reakcji prowadzi to do destrukcji samego muru.

Przeciwwilgociowa izolacja podłogi parteru, staranie połączona z poziomą izolacją ścian fundamentowych całkowicie chroni dom przed wilgocią gruntową, tak jak dach zabezpiecza go przed opadami atmosferycznymi

Izolacja pozioma przeciwwilgociowa podłogi

Zastosowanie folii budowlanej zamiast prawdziwej hydroizolacji jest m.in jednym z poważnych błędów budowlanych. Nie warto na tym etapie oszczędzać. Folia będzie kosztować 300 złotych a np. papa termozgrzewalna na taką powierzchnię zdecydowanie więcej, lecz skutki jej nie zastosowania mogą być opłakane a koszty naprawy izolacji poziomej przeciwwilgociowej po zamieszkaniu będą bardzo kosztowne. Jednym ze sposobu napraw jest stosowanie iniekcji budynku przy zastosowaniu odwiertów i wpuszczeniu drogiej chemii, aby zatamować wilgoć wdzierającą się do budynku. Zatem nie słuchajcie internetowych fajsbukowych doradców i ich herezji, że papa wydziela środki, że nie można jej stosować w środku. Te opinie są wypisywane na różnych grupach, forach przez osoby, które nie posiadają zasadniczej wiedzy budowlanej, którą posiada każdy dobry inżynier budowy po studniach np. na Politechnice.

Izolacja pozioma przeciwwilgociowa domu

To samo się tyczy wszelkich instalatorów, który powtarzają a po co to panu ja mam folię i nic się nie dzieje. Możliwe, że ma szczęście, że jeszcze się nic nie dzieje. Życie to zweryfikuje po kilku latach mieszkania ale w każdej chwili się to może zmienić. Nie mamy wpływu na to co się dzieje pod budynkiem m.in na poziom wód gruntowych, które często zmieniają swoje położenie czy np. wydzielanie gazów z gruntu.

Instalatorzy przede wszystkim idą na łatwiznę począwszy od elektryka, który wam położy instalację elektryczną i jej przewody po chudziaku.. a powinien prowadzić kable po suficie – dla niego jest to bardziej uciążliwa praca prowadzenie przewodów po suficie. Łatwiej mu rozprowadzać kable po podłodze. To samo dotyczy hydraulika, jak już zastosuje się odpowiednią izolacje przeciwwilgociową to w żadnym wypadku nie można wiercić dziur aby mocować rury od wody do podłoża, ponieważ wtedy cała praca w zakresie izolacji poziomej przeciwwilgociowej w waszym budynku jest przerywana i nieskuteczna!. Wszyscy robią jak jest im łatwiej nie zważając na was Inwestorów.. dlatego też będą mówić to co przemawia na ich korzyść.

Izolacja pozioma przeciwwilgociowa podłogi na gruncie

Na izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową zalecane są:

  • powłokowe polimerowo-bitumiczne masy KMB,
  • powłoki polimerowo-cementowe nazywane też szlamami bądź mikrozaprawami uszczelniającymi). Są to materiały elastyczne, odporne na uszkodzenia, czynniki atmosferyczne oraz agresywne wody gruntowe. Powłoki te mogą stanowić izolację poziomą ław fundamentowych oraz posadzki na gruncie,
  • materiały rolowe – bitumiczne membrany samoprzylepne oraz papy termozgrzewalne

Do hydroizolacji nie należy stosować zwykłych folii z tworzyw sztucznych, ponieważ są cienkie, podatne na uszkodzenia, a wykonanie szczelnych połączeń jest praktycznie niemożliwe. Identycznie jest przy uszczelnieniu przejść rur instalacyjnych.

Oto efekt pracy mojej i teścia przez całą niedziel: Salon, kuchnia, spiżarnia, łazienka, wiatrołap i kotłownie. Został jeszcze garaż… gdybyśmy zaczęli zgodnie z planem to w sobotę skończyli byśmy wszystko a tak niestety wszystko musi poczekać do kolejnego weekendu.

WYKONANIE IZOLACJI PODŁOGI

Na uprzednio przygotowanej podłodze wykonujemy izolację poziomą. Zapobiegnie ona przenikaniu wilgoci z gruntu, poprzez beton do wyższych partii podłogi. Dlatego ważne jest, aby był to materiał ten sam, co izolacja pozioma ścian fundamentowych. W moim przypadku była to papa termozgrzewalna, więc izolacja podłogi też jest wykonywana z papy. Izolacje rozkładamy na powierzchni podłogi z zakładem na wcześniej wykonaną izolację poziomą ścian fundamentowych. Obydwa materiały łączymy ze sobą poprzez zgrzewanie przy użyciu palnika gazowego.

Pozioma izolacja parter
izolacja pozioma w budynku
izolacja pozioma chudziaka
izolacja pozioma stanu zero

Wykonując izolację podłogi z papy termozgrzewalnej, można jej arkuszy nie łączyć ze sobą na zakład, jeśli na ich krawędziach roztopi się asfalt za pomocą gazowego palnika i wypełni nim styki, wygładzając je na przykład za pomocą murarskiej, która była u mnie w użyciu.

error: Content is protected !!