W projekcie architekt z firmy Archon wymyślił sobie kominy systemowe firmy Schiedel Rondo Plus zarówno do komina i do kotłowni (paliwo stałe).

W kotłowni nie będziemy mieć pieca na paliwo stałe tylko piec kondensacyjny na 95% Buderus Logomax GB072 14 kW + zasobnik firmy ACV. W przypadku pieca kondensacyjnego sugerowany jest komin systemowy Schiedel Avant.

Przeglądając internety wzdłuż i wszerz niestety nie spotkałem się z pozytywnymi opiniami na temat systemowych kominów.

Decyzja już podjęta, że w przypadku kotłowni stawiam dowolnej firmy szacht kominowy poniżej przykładowe zdjęcie

W taki szacht kominowy zostanie wprowadzona rura kwasoodporna 125/80 – tak też przewiduje piec.

Można również skorzystać z innej opcji i wykorzystać np. jeden kanał wentylacyjny – tam niestety wejdzie tylko max rura fi80 do odprowadzenia spalin, natomiast powietrze do komory spalania jest zasysane ze szczeliny między wprowadzoną rura a szachtem. Przykładowe zdjęcie kanału wentylacyjnego W2

Jeśli chodzi o komin do kominka nie podjąłem jeszcze decyzji, ale zaczynam skłaniać się do podobnego rozwiązania jak w kotłowni przy zastosowaniu odporniejszej stali.

Wyglądałoby to tak, że stawiamy również tylko szacht kominowy i w środek włożyć stalowy wkład kominowy fi200 o grubości 1mm ze stali 1.4404 (producenci np. MK Żary, Darco, Poujoulat, Jeremias). Z informacji, które wyłuskałem stal przeważa nad ceramika, w której osadza się sadza i dochodzi do zapłonu komina doprowadzając tym samym do pęknięcia wkładu ceramiki.

Kominy systemowe i ich gwarancja 30 letnia hmm… jak nie stosujesz się do instrukcji to i gwarancja nic nie warta. Przykładem może być instrukcja użytkowania komina np. Presto patrz poniżej zapis:

Tutaj zdjęcia kominów systemowych z ceramiki (znalezione w sieci) – zapewne nikt nie zagląda do komina, ale tak właśnie mogą wyglądać np. po 3 sezonach, gdy się pali w kominku nie do końca z instrukcją.

Kolejną zaletą stalowego wkładu jest to, że nawet jak coś mu będzie dolegać to można go po prostu wymienić. W przypadku kominów systemowych z ceramiki, gdy będą wyglądać jak te powyżej na zdjęciach – czeka nie lada wydatek i rozbiórka kominów i stawianie ich od nowa.

Nie wspominam już o kosztach – Schiedel Avant do gazu to koszt ok. 3800-3900 brutto, Rondo Plus do kominka 3600-3700 brutto, ewentualnie Rondo -3100-3200 brutto

Pustak kominowy (szacht) 14-20 wysokość 8,5m – jakieś 650-700 zł brutto + wkład ze stali pewnie coś koło 1500. Różnica w cenie przy Schiedu jest i do tego zawsze jest możliwość wymiany stalowego wkładu na nowy bez potrzeby rozbierania kominu – murowania na nowo.

Ktoś powie, że w przypadku innych tańszych wyjdzie na to samo, bo za 2000-2300 pln można nabyć tańsza wersje kominu systemowego z ceramiki. Prawda tylko należy pamiętać, ze ta tańsza zapewne jest jeszcze gorsza niż Schiedel i gdy coś strzeli w kominie to trzeba murować go od nowa.

Ciekawy jestem waszej opinii i czy w ogóle rozważaliście rozwiązanie, o którym wspominam z kominem ze stali w szachcie zarówno do kominka i do pieca kondensacyjnego.

error: Content is protected !!