W przyszłym tygodniu upłynie 1 m-c od wykonania wylewek, wiec najwyższy czas rozejrzeć się za centrum dowodzenia dla naszej kotłowni.

Temat warty uwagi dla każdego, kto ma przyłącze gazowe i zależy mu na niskich rachunkach za ogrzewanie. Nie bez powodu inwestuje w materiały izolacyjne z wyższej półki, dzięki temu obniżam zapotrzebowanie na energię cieplną budynku. 

Wszystkich sprzedawców, którzy proponowali mi z założenia kocioł o wysokiej mocy skreśliłem z listy kontaktów. Po grubszej analizie i nocnym czytaniu parametrów różnych kotłów kondensacyjnych porównywaniu każdego parametru odrzuciłem kilka producentów m.in., ze względu na wysoki start kotła. Tak wiec Saunier Duval, Buderus, Junkers, ACV wszystkie o mocy 20kW i wyższej skreślone z listy. Wszelkie kotły typu lodówki również gdyż mają wysokie starty.

Generalnie są dwa typy, które biorę pod uwagę m.in. są nimi:

 • Immergas VICTRIX 12 X TT 2 ErP  – MOC 12kW – kocioł startuje od 1,9kW do max 12kW
 • Viessman Vitodens 200-W 13kW B2HB Vitotronic 200 

TV/TR = 50/30°C kW startuje od 1,9kW  – do  13,0 kW  (dot. podłogówki u mnie brak grzejników)

TV/TR = 80/60°C  startuje od 1,7 kW –  do 12,1 kW (gdy są kaloryfery)

Moc podgrzewu c.w.u 17,2 kW

 • Viessman Vitodens 200-W 19kW B2HB Vitotronic 200  (choć wydaje mi się, że ten może być za duży) o tyle dobrze, ze startuje również od 1,9kW. 

Opcja 2 i 3 oczywiście, że lepsza, bo kocioł ma dużo funkcji i bajerów, z których prawdopodobnie i tak się nie skorzysta lub bardzo rzadko. Ale przede wszystkim ten kocioł ma wymiennik ze stali nierdzewnej. Gwarancja 10 lat. Immergas gwarancja na kocioł 5 lat, choć pewnie pod warunkiem *przedłużanie gwarancji etc. Będę się wgryzał w warunki. U wszystkich elektronika objęta gwarancją 2 lata i potem $ za przedłużenie na kolejne lata.

1 opcja – średnia półka, Opcja 2 i 3 – Wysoka półka a co za tym idzie cena uszczuplająca portfel.

Dlaczego te dwa, ponieważ nie mają konkurencji w zakresie dolnego startu. Konkurencja niestety produkuje takie, które taktują od 2,9kW Buderus, Termet 2,8kW; Junkers 3,4kW na tego narzekają wszyscy i sterowniki, więc z góry go przekreśliłem. Saunier Duval AS18 startuje np. od 5,3kW… do 18,1kW

Bo z kotłem kondensacyjnym to jest podobnie jak z samochodem, jak cię stać to kupujesz amerykański krążownik z 7 litrowym silnikiem i jeździsz po mieście stojąc w korkach. I co tam, że pali ci 35L/100km. Oczywiście wszystko jest do czasu, gdy na to cię stać. Jeśli nie jesteś szejkiem lub nie lubisz tracić $ przy dystrybutorze to wybierasz coś ekonomicznego. Podobnie jest z kotłem kondensacyjnym, ważna jest początkowa moc startowa kotła, jak startuje od najniższej wartości kW tym lepiej. Niestety na rynku nie ma za dużego wyboru. Wszystkie większe kotły startują od 4,2; 4,7 kW kilka jest, co ma 2,8.

Nie warto słuchać opowieści i bajek instalatorów, że kupuj Pan min 20kW, bo kocioł nie nagrzeje zasobnika wody. Taki o mocy12kW  nagrzeje zasobnik o poj. 120- 160L w ciągu 15-30min a więc odpowiedz sobie na pytanie czy potrzebujesz, aby mieć tą ilość wody zagrzaną w 5 min. Jesteś wstanie 160L wody zużyć i potrzebować kolejną połowę zasobnika w ciągu 5 min???  Kocioł o mniejszej mocy zagrzeje ten zasobnik dłużej mniejszą jednostajną mocą czyi nie spali ogromu paliwa. Duży kocioł zagrzeje szybko, ale spali więcej paliwa gazowego. Tak jak samochód mały osiągnie 100km/h tylko później niż Mercedes z silnikiem V6 3.2 litra, który ma przyśpieszenie 6s do 100km/h i większe zużycie paliwa.

Kocioł o dużej mocy również identycznie będzie działał w okresie grzewczym, czyli będzie się więcej razy włączał i wyłączał, bo szybko zagrzeje C.O. a to tak samo nie jest ekonomiczne jak start od świateł do świateł z piskiem opon… Lepiej jak kocioł kondensacyjny przysłowiowo pyrka dłużej na niskim kW niż się włączy na 5min i zaraz wyłączy. 

Przy dużych mrozach -20st ile ich mamy w ciągu roku??? Stosunkowo o nie dużej mocy kocioł kondensacyjny swą większą moc zacznie wykorzystywać dopiero wtedy 8-9kW. Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego, które ma bezwładność i grzanie niską temperaturą zasilania nie widzę potrzeby stosowania kotła kondensacyjnego o stosunkowo dużej mocy kW. Nawet, jeśli będzie mróz i wyłączy C.O aby zagrzać C.W.U na 20 min to i tak podłogówka się nie wystudzi nie ma takiej możliwości.

Do powyższego zestawienia dołączam kolejny

 • kocioł kondensacyjny Vaillant ecoTEC exlusive 256/5-7 również jego start zaczyna się od 1,9kW, więc jest konkurentem dwóch powyższych.
Zakres nominalnej mocy grzewczej przy 50/30ºC1,9-21,6 kW
 Zakres nominalnej mocy grzewczej przy 80/60ºC1,7-20 kW
Moc maksymalna przy podgrzewaniu c.w.u.24.2 kW

A jednak znalazłem jest i konkurent ze stajni Bosch-a Buderus startujący od 2kW o mocy 14kW

 • Buderus Logamax plus GB062-14V2

Ponadto zastanowię się czy wybiorę pełen zestaw wraz z zasobnikiem ciepłej wody danego producenta. Ponieważ od początku byłem zdecydowany na zasobnik ze stali nierdzewnej bez anody a taki oferuje producent ACV. Jest on bezobsługowy, wszystkie inne prędzej czy później przypominają o sobie. Zazwyczaj zdarza się to już po 2 latach i anoda jest do wymiany w zasobniku ciepłej wody. Koszt 200-300 złotych plus koszty dojazdu serwisu itp. A po co generować koszty jak można od razu zadbać o to, aby dane urządzenie było bezobsługowe i nie generowało dodatkowych kosztów.

Takim wymiennikiem jest właśnie ACV – mnie interesuje Comfort 160L

https://www.acv.com/pl/customer/product/06631401-495/comfort-160#tabspace=unit&tabid=introduction

 • Wymiennik ACV COMFORT 160 litrów jest w konstrukcji „zbiornik w zbiorniku”.
 • Przeznaczoy do współpracy z wszystkimi typami kotłów wodnych.
 • Izolacja ze sztywnej pianki poliuretanowej.
 • Wymiennik ciepłej wody ze stali  nierdzewnej ( 99 L) umieszczony jest wewnątrz zbiornika zawierającego  wodę grzewczą (62 L). Jego pofałdowane ścianki tworzą bardzo dużą  powierzchnię wymiany ciepła ( 1,26 m²) co pozwala na podgrzanie wody w  bardzo krótkim czasie, a temperatura ciepłej wody w zasobniku jest  utrzymywana na jednakowym poziomie, co zapobiega wytwarzaniu się  bakterii legioneli.
 • Ponadto, wewnętrzny zasobnik kurczy  się i rozciąga podczas zmian ciśnienia, co zapobiega odkładaniu się  kamienia kotłowego na jego ściankach.

OPIS BUDOWY WYMIENNIKA COMFORT 

 1. Wlot wody zimnej
 2. Wylot ciepłej wody
 3. Ręczny odpowietrznik
 4. Wlot czynnika grzewczego
 5. Wylot czynnika grzewczego
 6. Izolacja poliuretanowa
 7. Zewnętrzny zasobnik ze stali węglowej
 8. Zasobnik ciepłej wody ze stali nierdzewnej
 9. Pokrywa polipropylenowa
 10. Polipropylenowa obudowa
 11. Podstawa polipropylenowa
 12. Tuleja pomiarowa ze stali nierdzewnej

Wymiary:

 • Wysokość 1205 mm
 • szerokość 525 mm
error: Content is protected !!