W przyszłym tygodniu upłynie 1 m-c od wykonania wylewek, wiec najwyższy czas rozejrzeć się za centrum dowodzenia dla naszej kotłowni.
Temat warty uwagi dla każdego, kto ma przyłącze gazowe i zależy mu na niskich rachunkach za ogrzewanie. Nie bez powodu inwestuje w materiały izolacyjne z wyższej półki, dzięki temu obniżam zapotrzebowanie na energię cieplną budynku.
Wszystkich sprzedawców, którzy proponowali mi z założenia kocioł o wysokiej mocy skreśliłem z listy kontaktów. Po grubszej analizie i nocnym czytaniu parametrów różnych kotłów kondensacyjnych porównywaniu każdego parametru odrzuciłem kilka producentów m.in., ze względu na wysoki start kotła. Tak wiec Saunier Duval, Buderus, Junkers, ACV wszystkie o mocy 20kW i wyższej skreślone z listy. Wszelkie kotły typu lodówki również gdyż mają wysokie starty.
Generalnie są dwa typy, które biorę pod uwagę m.in. są nimi:
- Immergas VICTRIX 12 X TT 2 ErP – MOC 12kW – kocioł startuje od 1,9kW do max 12kW



- Viessman Vitodens 200-W 13kW B2HB Vitotronic 200

TV/TR = 50/30°C kW startuje od 1,9kW – do 13,0 kW (dot. podłogówki u mnie brak grzejników)
TV/TR = 80/60°C startuje od 1,7 kW – do 12,1 kW (gdy są kaloryfery)
Moc podgrzewu c.w.u 17,2 kW
- Viessman Vitodens 200-W 19kW B2HB Vitotronic 200 (choć wydaje mi się, że ten może być za duży) o tyle dobrze, ze startuje również od 1,9kW.
Opcja 2 i 3 oczywiście, że lepsza, bo kocioł ma dużo funkcji i bajerów, z których prawdopodobnie i tak się nie skorzysta lub bardzo rzadko. Ale przede wszystkim ten kocioł ma wymiennik ze stali nierdzewnej. Gwarancja 10 lat. Immergas gwarancja na kocioł 5 lat, choć pewnie pod warunkiem *przedłużanie gwarancji etc. Będę się wgryzał w warunki. U wszystkich elektronika objęta gwarancją 2 lata i potem $ za przedłużenie na kolejne lata.
1 opcja – średnia półka, Opcja 2 i 3 – Wysoka półka a co za tym idzie cena uszczuplająca portfel.
Dlaczego te dwa, ponieważ nie mają konkurencji w zakresie dolnego startu. Konkurencja niestety produkuje takie, które taktują od 2,9kW Buderus, Termet 2,8kW; Junkers 3,4kW na tego narzekają wszyscy i sterowniki, więc z góry go przekreśliłem. Saunier Duval AS18 startuje np. od 5,3kW… do 18,1kW
Bo z kotłem kondensacyjnym to jest podobnie jak z samochodem, jak cię stać to kupujesz amerykański krążownik z 7 litrowym silnikiem i jeździsz po mieście stojąc w korkach. I co tam, że pali ci 35L/100km. Oczywiście wszystko jest do czasu, gdy na to cię stać. Jeśli nie jesteś szejkiem lub nie lubisz tracić $ przy dystrybutorze to wybierasz coś ekonomicznego. Podobnie jest z kotłem kondensacyjnym, ważna jest początkowa moc startowa kotła, jak startuje od najniższej wartości kW tym lepiej. Niestety na rynku nie ma za dużego wyboru. Wszystkie większe kotły startują od 4,2; 4,7 kW kilka jest, co ma 2,8.
Nie warto słuchać opowieści i bajek instalatorów, że kupuj Pan min 20kW, bo kocioł nie nagrzeje zasobnika wody. Taki o mocy12kW nagrzeje zasobnik o poj. 120- 160L w ciągu 15-30min a więc odpowiedz sobie na pytanie czy potrzebujesz, aby mieć tą ilość wody zagrzaną w 5 min. Jesteś wstanie 160L wody zużyć i potrzebować kolejną połowę zasobnika w ciągu 5 min??? Kocioł o mniejszej mocy zagrzeje ten zasobnik dłużej mniejszą jednostajną mocą czyi nie spali ogromu paliwa. Duży kocioł zagrzeje szybko, ale spali więcej paliwa gazowego. Tak jak samochód mały osiągnie 100km/h tylko później niż Mercedes z silnikiem V6 3.2 litra, który ma przyśpieszenie 6s do 100km/h i większe zużycie paliwa.
Kocioł o dużej mocy również identycznie będzie działał w okresie grzewczym, czyli będzie się więcej razy włączał i wyłączał, bo szybko zagrzeje C.O. a to tak samo nie jest ekonomiczne jak start od świateł do świateł z piskiem opon… Lepiej jak kocioł kondensacyjny przysłowiowo pyrka dłużej na niskim kW niż się włączy na 5min i zaraz wyłączy.
Przy dużych mrozach -20st ile ich mamy w ciągu roku??? Stosunkowo o nie dużej mocy kocioł kondensacyjny swą większą moc zacznie wykorzystywać dopiero wtedy 8-9kW. Przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego, które ma bezwładność i grzanie niską temperaturą zasilania nie widzę potrzeby stosowania kotła kondensacyjnego o stosunkowo dużej mocy kW. Nawet, jeśli będzie mróz i wyłączy C.O aby zagrzać C.W.U na 20 min to i tak podłogówka się nie wystudzi nie ma takiej możliwości.
Do powyższego zestawienia dołączam kolejny
- kocioł kondensacyjny Vaillant ecoTEC exlusive 256/5-7 również jego start zaczyna się od 1,9kW, więc jest konkurentem dwóch powyższych.

Zakres nominalnej mocy grzewczej przy 50/30ºC | 1,9-21,6 kW |
Zakres nominalnej mocy grzewczej przy 80/60ºC | 1,7-20 kW |
Moc maksymalna przy podgrzewaniu c.w.u. | 24.2 kW |
A jednak znalazłem jest i konkurent ze stajni Bosch-a Buderus startujący od 2kW o mocy 14kW
- Buderus Logamax plus GB062-14V2


Ponadto zastanowię się czy wybiorę pełen zestaw wraz z zasobnikiem ciepłej wody danego producenta. Ponieważ od początku byłem zdecydowany na zasobnik ze stali nierdzewnej bez anody a taki oferuje producent ACV. Jest on bezobsługowy, wszystkie inne prędzej czy później przypominają o sobie. Zazwyczaj zdarza się to już po 2 latach i anoda jest do wymiany w zasobniku ciepłej wody. Koszt 200-300 złotych plus koszty dojazdu serwisu itp. A po co generować koszty jak można od razu zadbać o to, aby dane urządzenie było bezobsługowe i nie generowało dodatkowych kosztów.
Takim wymiennikiem jest właśnie ACV – mnie interesuje Comfort 160L
https://www.acv.com/pl/customer/product/06631401-495/comfort-160#tabspace=unit&tabid=introduction
- Wymiennik ACV COMFORT 160 litrów jest w konstrukcji „zbiornik w zbiorniku”.
- Przeznaczoy do współpracy z wszystkimi typami kotłów wodnych.
- Izolacja ze sztywnej pianki poliuretanowej.
- Wymiennik ciepłej wody ze stali nierdzewnej ( 99 L) umieszczony jest wewnątrz zbiornika zawierającego wodę grzewczą (62 L). Jego pofałdowane ścianki tworzą bardzo dużą powierzchnię wymiany ciepła ( 1,26 m²) co pozwala na podgrzanie wody w bardzo krótkim czasie, a temperatura ciepłej wody w zasobniku jest utrzymywana na jednakowym poziomie, co zapobiega wytwarzaniu się bakterii legioneli.
- Ponadto, wewnętrzny zasobnik kurczy się i rozciąga podczas zmian ciśnienia, co zapobiega odkładaniu się kamienia kotłowego na jego ściankach.


OPIS BUDOWY WYMIENNIKA COMFORT
- Wlot wody zimnej
- Wylot ciepłej wody
- Ręczny odpowietrznik
- Wlot czynnika grzewczego
- Wylot czynnika grzewczego
- Izolacja poliuretanowa
- Zewnętrzny zasobnik ze stali węglowej
- Zasobnik ciepłej wody ze stali nierdzewnej
- Pokrywa polipropylenowa
- Polipropylenowa obudowa
- Podstawa polipropylenowa
- Tuleja pomiarowa ze stali nierdzewnej
Wymiary:
- Wysokość 1205 mm
- szerokość 525 mm

