Po niespełna 1,5 roku użytkowania nasza zmywarka Whirlpool zaczęła robić nam psikusy. Zaczęło się od pojemnika na kapsułkę – tabletkę, który się przycinał. Po kilku tygodniach pojawiły się kolejne objawy m.in po zakończonym programie i otwarciu zmywarki w pojemniku znajdowaliśmy nierozpuszczoną do końca tabletkę. Myśleliśmy, że może jest to wina tabletek ale po tygodniu doszły kolejne objawy i nasza zmywarka Whirlpool zaczęła pokazywać 15 i gwiazdka na wyświetlaczu.

W końcu wujek google podpowiedział, że to błąd, który jest związany z pompą lub grzałką zmywarki. W związku z tym zadzwoniłem po serwis, aby ktoś przyjechał i zbadał naszą zmywarkę whirlpool.

Diagnoza serwisanta

Serwis przyjechał i stwierdził, że pompa zmywarki whirlpool jest do wymiany, więc całe szczęście, że zmywarka jest jeszcze na gwarancji. Serwisant wymienił w naszej zmywarce whirlpool zarówno pompę oraz grzałkę ponieważ są one poniekąd zintegrowane i nie ma zamiaru przyjeżdżać za tydzień do grzałki jak padnie. Serwisant powiedział, że wszystkie te pompy w zmywarkach są bardzo podobne i zbiera się w nich tzw. krzesiwo z chemii z tabletek, które się nie wypłukuje i na skutek zebrania się większej ilości osłabia pompę. Pompa traci wydajność ciśnienie, pojemnik z tabletką przestaje się otwierać lub tabletka nie jest wstanie się rozpuścić n skutek tego słabego ciśnienia i efekt jest taki, że mamy nieumyte naczynia.

Czy używasz soli do zmywarki?

Co ciekawe, gdy montowaliśmy zmywarkę powiedziano nam, że jeśli mamy stacje zmiękczającą wodę nie musimy używać soli w zmywarce. Pan serwisant powiedział, aby jednak ustawić w zmywarce na najniższy pobór soli dla miękkiej wody i sól do zmywarek stosować. Najprawdopodobniej, gdybyśmy tą sól do zmywarek stosowali pomimo zmiękczacza to pompa zmywarki dalej byłaby sprawna. Tak więc jeśli macie stacje zmiękczające wodę w swoim domu to pomimo, że woda jest zmiękczona stosujcie sól w swojej zmywarce. Dzięki temu w pompie zmywarki odłoży się mniej krzesiwa z chemii. Otworzyłem pompę przy serwisancie i na początku się zdziwiłem bo na pierwszy rzut oka to krzesiwo wyglądało jak piasek. Myślę sobie kurcze skąd ten piasek, zaraz gość powie, że to nasza wina i nie naprawi zmywarki w ramach gwarancji. Ale serwisant widząc moje zdziwienie powiedział, że to normalne u jednych jest mniej u innych więcej.

Producenci tak konstruują te pompy, że nie są one wstanie odprowadzić tych nagarów, wiec zabieg w pewnym sensie jest zamierzony. Po okresie gwarancji koszt pompy z grzałką prawd wraz z usługa wymiany pewnie wynosi połowę kosztu nowej zmywarki. Co powoduje, że stara idzie na złom a klient udaje się i kupuje nową. Tak właśnie napędza się sprzedaż kolejnych urządzeń agd do domu.

Poniżej zdjęcia pompy naszej zmywarki whirpool WIO3P23PL

Zmywarka Whirlpool serwis pompy
Zmywarka Whirlpool pompa z grzałką
Zmywarka Whirlpool serwis gwarancyjny