Czytając inne blogi lub fora budowlane nie rzuciło mi się w oczy, aby przy dachu dwuspadowym inwestorzy pamiętali o takiej rzeczy jak ocieplenie od środka ścian szczytowych. Sam niestety również o tym zapomniałem 🙁 więc trzeba się za to zabrać  samemu.

Zapewne większość z Was również to przeoczyła tak jak i ja, choć projekt czytałem wiele razy do poduszki 🙂

Chodzi dokładnie o to, co zaznaczyłem w kółkach na czerwono. Ma to podobnież wpływ w zimę, aby sciana nie przemarzała w sytuacji, gdy ma się nieocieplony strych. Może się wtedy pojawić tam wilgoć, na szczęście u nas do niczego takiego nie doszło.

Nie będę specjalnie kupował 20cm, tylko ocieplę to 10cm, który mi pozostał i zalega na strychu. W zasadzie mógłbym tego nie robić, ponieważ postanowiłem ocieplić strych wełną pomiędzy krokwie 15 cm i będzie to wyglądało wg. poniższego rysunku, aby zniwelować różnicę temperatur, które panują dość wysokie w lato a ujemne w zimę.

Strop oraz skosy poddasza użytkowego mamy ocieplone łącznie na 30cm  (15 cm w krokwie  + 15 cm na krokwiowo)   wełną mineralną firmy Isover Super Mata lambda 0,032.

Jeśli chodzi o ocieplenie strychu nieużytkowego zastanawiam się nad wełną Isover ProfiMata lambda 0,035 – 15 cm lub Wełna mineralna firmy Knauf Unifit 15 cm lambda 0,035 ciemna. Na razie skłaniam się ku Knauf , wychodzi mi w identycznej cenie z miejsc w których mogę ją zamówić.

Pozostało 80 m2 dachu do ocieplenia wiec wychodzi 16-17 rolek wełny,  Isover ma w rolce 4,8m2, a Knauf 5,04m2 (15cm) – koszt ok. 1700-1800 zł za samą wełnę, do tego trzeba doliczyć gwoździe i sznurek. Folię raczej sobie odpuszczę. Robocizna = praca własna 🙂

Dlaczego Knauf wystarczy spojrzeć na poniższe porównanie im większa gęstość tym lepsza wełna.

Pewnie ocieplenie to wpłynie dodatkowo na plus, choć nie oczekuje tutaj kokosów względem zużycia gazu, bardziej chodzi o rzeczy, które są przetrzymywane na strychu oraz działające urządzenia. 

error: Content is protected !!