Miesiąc temu robiłem wyniki badań wody z naszej studni, które niestety okazały się mało optymistyczne. Badania wykonane w sanepidzie – koszt 387 zł (fizykochemiczne plus pod kątem ewentualnych bakterii). Całe szczęście badania bakterii nie wykazały.Wskaźniki z badania fizykochemicznego przekraczają dopuszczalne normy m.in Mangan, utlenialność oraz wysoki poziom żelaza. 

Dlaczego sam zleciłem badania, a nie firmie – życie pokazało, że należy mieć ograniczone zaufanie do zleceniodawców. Pierwszy fachowiec sam zadeklarował, że wykona bezpłatne badania jak mu dostarczę próbkę wody. Nagle po 2 dniach przysłał mi ofertę, a badań nie udostępnił, pomimo, że mu oświadczyłem, że sam zlecam badania do sanepidu niezależnie. Ciekawe jak w ciągu 2 dni miał wyniki, gdy ja sam czekałem na nie ok. 2 tyg.??, Więc już samo to powinno dać innym do myślenia…

Zadałem proste pytanie, aby wyjaśnił mi, na jakiej podstawie oferuje mi takie urządzenie i do dnia dzisiejszego się nie odezwał…. pewnie większości klientom wciska zestaw oparty na wirtualnych badaniach…

Kilku innych samych zrezygnowało twierdząc, że woda jest beznadziejna i nie da się jej uzdatnić… Miałem również jedną ofertę i rozwiązanie bez napowietrzania, lecz kosztowo wychodziło sporo i jakoś się do tego nie przekonałem, choć nie twierdzę, że było ono złe. Hydrofor plus zwężka z napowietrzaniem, to sprawdzone rozwiązanie do wytrącania żelaza oraz nieprzyjemnego zapachu z wody.   

W końcu zdecydowałem się na człowieka, który ma spore doświadczenie i montował dwie stacje po sąsiedzku, a także od wielu lat bardzo dużo stacji uzdatniania w mojej okolicy. Widziałem jak wygląda woda po uzdatnieniu m.in. u sąsiadów. 

Urządzenia, jakie sam zakupiłem to pompa głębinowa 3,5SC5/17 230V OMNIGENA 3,5, – wydajność 125l/min koszt 565pln. Moja obecna była za słaba  do stacji uzdatniania wody A także zbiornik hydroforowy 300 L pionowy z wyposażeniem koszt 858 pln. Urządzenia nabyłem w bardzo dobrej cenie w sklepie – www.arpomp.com.pl taniej nigdzie nie znalazłem, więc polecam, jeśli, poszukujecie sprzętu w przystępnej cenie.

Jeśli chodzi o stacje uzdatniania wykonanie jej zleciłem firmie AQUA DROP www.aquadrop.pl–  tel. 501 287 200, biuro@aquadrop.pl, p. Wojciech Szczepanek – właściciel firmy. To specyficzny człowiek, ale zna się na swojej branży i ważny jest dla niego efekt końcowy – więc nie oferuje rozwiązań, które by się nie sprawdziły. 

A tak wygląda nasza stacja, składa się z 3 kolumn. Odżelaziacz-odmanganiacz A13/54 złoże m.dox (ruda manganu), Filtr Multi ZT-13/54 złoże Purolite PA502, zmiękczacz ZT-10/54, dwie głowice amerykańskie Clack i jedna BNT1650. Dwie kolumny regenerują się przy użyciu solanki. Wszystko odbywa się automatycznie, odżelaziacz ma płukać się, co 6 dni, filtr multi działa na zasadzie objętościowej, czyli regeneruje się po zużyciu ok. 4m3. 

Gdy wybudujemy wodociąg, o czym już wspominałem, jedna kolumna środkowa pójdzie w odstawkę. Natomiast odżelaziacz pozostanie do wody na ogród, a zmiękczacz zostanie przepięty do wody na wodociąg.

Nasze wyniki badań – na tej podstawie dobrano i dokładnie wyjaśniono dobór proponowanych złoży.

Etap napełniania stacji uzdatniania wody specjalnymi złożami, które powinny posłużyć na ok. 10 lat użytkowania.

error: Content is protected !!