Chciałem zamówić styropian i kurczę facet namieszał mi w głowie.

Generalnie byłem zdecydowany naStyropian fasadowy Austrotherm  EPS 038 FASADA SUPER, lecz na dzień dzisiejszy jest on droży od cieplejszego styropianu grafitowego tj. np.Styropian grafitowy Termo Organika EPS 033 GALAXY – jeden i drugi grubość 20 cm

Za biały wychodzi 58,27 pln za paczkę a za grafit z lepszą lambdą – 53,76 pln za paczkę, przy moim budynku 220m2 elewacji, jeśli wybiorę grafit z felcem to oszczędzam 700 pln, które przeznaczę np. na klej do styropianu.

Mojemu wykonawcy to bez różnicy czy biały czy grafit, więc cena usługi robocizna nie ulega zmianie. Choć są tacy, którzy uzależniają wynagrodzenie od koloru styropianu.

Pytanie czy brać grafit czy biały….. Wszystko wskazuje, na grafit, bo tańszy i lepsza lambda, tańszy, bo mniej surowca idzie na jego wyprodukowanie i miększy porównując parametry.

Biały ma wytrzymałość na zginanie > 115 kPa, grafit >75 kPa, Biały ma wytrzymałość na rozciąganie >100 kPa, Grafit ma > 80 kPa. Na elewacji nie będę nic wieszał ciężkiego wiec w zasadzie nie musi być twardszy. Co do uszkodzeń i tak będzie siatka zbrojąca i tynk.

Druga rzecz usłyszałem, że przy grubości 20cm to nie ma sensu brać z felcem tylko wykonawca ma uszczelnić szczeliny dobrą pianką, więc bez felcu jeszcze tańszy.

Co do oszczędności patrząc na lambdę to już to kiedyś wyliczałem i chyba 30pln w skali roku na ogrzewaniu między białym a grafitem, więc to dla mnie żaden argument.

error: Content is protected !!